
Året der gik: Topholdene skiftede stort ud
April handlede for det meste om Heroic og MAD Lions, mens årets næste måned, maj, så i stor grad Astralis og North genindtage rampelyset.
Måneden bød blandt andet på store nyheder om Xyp9x' længere pause, Astralis' syvende spiller, udskiftninger i North og ESL One Colognes skæbne.
Xyp9x tog på en længere pause
Astralis nåede lige at vinde ESL One: Road to Rio, inden det blev offentliggjort, at 'clutch-ministeren' ville tage en langvarig pause for at genoplade. Dette endte med at blive en af Dust2.dks mest læste nyheder nogensinde.
Denne udskiftning gjorde både, at Snappi blev hentet på en midlertidig aftale, da es3tag først måtte spille i juni, mens holdkammeraten gla1ve også holdte pause.
Astralis udvider holdkortet til syv spillere
Da es3tag først blev en del af Astralis fra den 1. juni, blev JUGi tilføjet til Astralis' holdkort, så mandskabet atter engang talte fem spillere med hjælpen fra Snappi.
I forbindelse med dette skifte blev Kasper Hvidt interviewet af Dust2.dk, hvor han satte ord på den daværende tilstand af holdkortet og meget, meget mere.
Ungt talent får chancen hos North
I den anden ende af København blev der også skiftet ud, da Kjaerbye blev bænket på ubestemt tid som følge af sygdom.
Dette banede vej for AGF-talentet Kristou, der fik chancen blandt nogle af verdens bedste. Opholdet endte med at vare et par måneder, men i slutningen af november blev han præsenteret som fast mand på holdet.
En af årets største turneringer rykkes online
Udover de mange udskiftninger på de danske tophold, så blev endnu en turnering rykket online. I denne omgang var det ESL One Cologne, som er en af årets største og mest prestigefyldte turneringer.





























