
Endnu en coach suspenderet som følge af snyd
Gambit Youngsters' coach, F_1N, indrømmede tidligere i dag, at han har gjort brug af coach buggen, og nu er han blevet suspenderet af organisationen, indtil ESIC er kommet med en dom for den 36-årige coach.
F_1N skriver i en Twitlonger, at buggen blev taget i brug mod AGO i OGA Counter Pit Season 7, som løb af stablen helt tilbage i februar i år.
Den russiske coach understreger, at han kun benyttede sig af buggen på det første map, Dust2. Gambit Youngsters gik efterfølgende hen og tabte de følgende to maps, og røg dermed ud af turneringen.
F_1N har ligeledes delt en video, hvorpå det kan ses, hvordan han fløj rundt i CT-spawn på Dust2 mod AGO i OGA Counter Pit Season 7. Videoen kan ses længere nede i artiklen.
Den 36-årige coach er ikke den første, som får konsekvenser som følge af brug af buggen, da blandt andet HUNDEN, Reijin, dead og ZoneR er blevet enten blevet suspenderet eller har modtaget et ban.
Videoen, hvor buggen bruges mod AGO, kan ses her:


















