
Medie: Golden erstattes af Xizt
Goldens tid som caller hos fnatic er ved at nå vejs ende, da organisationen angiveligt er i gang med at hente Xizt, det skriver det pålidelige franske medie Flickshot.
Det kommer som en stor overraskelse for mange, da fnatic netop har vist, at de stadig er et hold, man skal passe på.
Svenskerne sejrede ved IEM Katowice i starten af denne måned, og dermed sluttede tørken uden trofæer, da holdet før ovennævnte sejr skulle helt tilbage til IEM Katowice i 2016 for at finde den sidste førsteplads ved et stort event.
Derfor er det helt uventet, at fnatic skulle skifte deres caller, som er en af de få succesfulde produkter, der er kommet ud af akademihold, men det har slet ikke noget med spillet at gøre - der er problemer udenfor.
Det mener Flickshot i hvert fald at vide, og derfor er fnatics øjne rettet mod 27-årige Xizt, som for kort tid siden blev bænket i NiP for at gøre plads til dennis.
Xizt har tidligere spillet i fnatic i CS 1.6, men i CS:GO har han udelukkende været en del af NiP, og han var således med til at udgøre en af de mest succesfulde startfemmere i spillets historie, da NiP sad på alle trofæer det første år af CS:GO og også i 2014 hev mange store sejre hjem.
fnatic kommer angiveligt til at se således ud:
JW
flusha
Lekr0
KRIMZ
Xizt
Hverken fnatic eller spillerne selv har bekræftet Flickshots informationer, men Golden er lige nu på vej til Kina sammen med fnatic, hvor de skal deltage i WESG World Finals, og det kan altså meget vel blive hans sidste event som fnatic-spiller i denne omgang.



















