Grupperne til Copenhagen Games 2018 annonceret
I mens der helt sikkert mases i Bella Centeret, for at de sidste ting kommer på plads inden Copenhagen Games 2018 slår dørene op onsdag klokken 14.00, er Main Qualifier grupperne til hovedtuneringen nu blevet annonceret. Kampene starter dog først torsdag.
Grupperne kan også findes på Toornament, hvor første rundes matchups kan ses.
Herunder kan der ses samtlige 32 grupper og lineups:
Gruppe 1
- Windigo (SPELLAN)), bubble, v1c7oR, SHiPZ, pNshr)
- Nævermind (jensN-, tHOMSEEE, Holo3, nichoe, duzt)
- Nofo FHS (Sparkel, Random Stranger, Fat Jesus, J3nga, Solomachine)
Gruppe 2
- LDLC (Maniac, ALEX, to1nou, Devil, Logan)
- KPG Esport (Spuudy, fakeZ, Guldbrandt, Haiqu, Thobo)
- maskaijns (WeiZ, Sk1nge, MSO, Tez, Punky)
Gruppe 3
- Imperial (teNzkji, AcilioN, EspiranTo, NEXA, nukkye)
- FALCONS (Phx, embo, Justesen, Twin, Zinyy)
- p0pdrenge? (MsK, zev0x^, Altekz, Ch0zen, b0bba)
Gruppe 4
- Sprout (innocent, Denis, Spiidi, kRYSTAL, Natosaphix, tow b, sngz, Patox)
- Ferrari Peek Gods (Lowlita, zNf, Anja, KENZYY, RaXXa)
- Nux (niel, r1kS, kalsa, Jay9, ezr)
Gruppe 5
- Fragsters (stavn, dragoNfly, Torben, Bubski, refrezh)
- Untitled (gudluc4z, miko, Clark, arNolder, Lux0)
- katpåpizza? (khurii, kodazy, smed, kwezz, LORDVING)
Gruppe 6
- Rogue (Hiko, sick, gmd, vice, cadiaN)
- St0ny (tmL, Jialocin, wAGNR, dfen, ぷ▁▂▃▄▅▆▇︻芫═──)
- its ok:D (gravityy, Helsing, wardz, vhL, tobyy =D)
Gruppe 7
- Valiance & Co (pecagg, Letn1, Emi, Neno, huNter, IMPULSE, pecagg)
- Atlando (freddo, quard, fr3d3, fweak, hanzji)
- KOKANIN! (Stanek, MickzTape, Poly, mUKZ, Klunz)
Gruppe 8
- ALTERNATE aTTax (HUNDEN, ecfN, stfN, syrsoN, k1to, mithR)
- slåslan (Hoejbjerg, phoxyy, POX, baaden, Helik)
- Kingpins (aNdz, pnt, MV, KORN, NiTo)
Gruppe 9
- Singularity (BARBARR, BENDJI, RuStY, Sayf, HugoXD)
- Digital Regiment (giftig, elokratz, Langee, ZiKa^, lilja)
- GSC Sharks (Gus.B, d1zen, toreans, Deto, zieek)
Gruppe 10
- Epsilon Esports (Jenko, Smooya, Surreal, robiin, tsack)
- Team123 (rezex, farlig, LETHAL, Frøslev, Celrate)
- Granit Gaming (waMze, Twinkey, qvick, PeitriK, b0denmaster)
Gruppe 11
- Tricked (Inzta, Lukki, Ryxxo, Console, AnJ)
- immuNe (tekziNz, xanzir, TOBIZ, Tay, neon)
- Hammered CSGO (Rammer0, Sholst, Roysignaler, Schnildo Fraggins)
Gruppe 12
- Red Reserve (djL, Plessen, FREDDyFROG, Relaxa, Bååten)
- Fox Stratos (Gina, henkeZ0t, DetlevSNitzEL, rebelz, logaN.)
- h4rr1-p0tt3r (danjjel, Brilledrengen, d0kz, IceBerg, slush)
Gruppe 13
- Nexus Gaming (jaxi, BTN, XELLOW, iM, TheOne)
- XD1234XD (mre, lolz1e, pulver, Zebbuh, DEWZY)
- Nordic Warthogs (Philip, Pluvio, serix, slabzki, Shero
- Facutvivas (Lorentzen!, KASPERPURE [S], sCavedaya [Z], Mille, OdsingeR)
Gruppe 14
- Asterion (oW, RandomRambo, Fearoth, buue, Xaisty)
- Trust Gaming (Logix, Luosrevo, k1Nzo, FASHR, yNc)
- FaBB (t0mmyy, zyloN, Trixitlol, Meldola, Crelll)
- eShooting.dk (EazY, Lorrdy, FLORY, Zai, AKR)
Gruppe 15
- Superjymy (aune, ZOREE, BONA, arvid, juho)
- key2success (vestr, mupZgxD, AlSeN, Vazor, kristou)
- GeckoGang (Psyk, Quixxed, Arken, culzone, elfan)
Gruppe 16
- NOREG (zEVES, Marcelious, akez, nafu, cromen)
- HOMELESS (Craz, Jmoments, cube, rautick, hiffer)
- Fucksnekunflæk (Moller, Victim, LGK, ckay, mosh)
Gruppe 17
- iGame.com (Twista, SAGGERTON, xseveN, sLowi, sAw)
- We Enjoy (MiiraK, Juncker, GieTe, Oskar, Arckilly)
- Sørby Academy (Void, SaCul, Vester, Q-Q, lauritz)
- Dreamzone (Neffo, creakz, Le1naD, puffin, RuDdy)
Gruppe 18
- Team Property (Limpone, ZINKEN, Ericip, Kevzy, Jayzwalkings)
- werewe (Bork1337, eXeL, Aadum, FuzzeN, oli)
- Momentum.air (kSwitch, nilson, faks, KneeLz, dem0)
- Digital Warfare (snusii, JAm, Schaarup, angeL, Dahl)
Gruppe 19
- WASD Sports (Gaborik, Dodz, sperr, Bitchir, Vizta, n0cturna)
- Wicked Gaming (An4K, Kisky, Dres, N3xD, Becker, Narky)
- Memorable (trace, EXR, Nille, Friis, kpZET)
- Girls' Legion (m1chelle, Proximity, Berky, Kimpi, N30dym)
Gruppe 20
- Squared (haste, TeSeS, Basso, KS, sjuush)
- wOrldklaN (neto, jolietoG, Logicx, sim1, dreamcatchR)
- XI Esport (Pihl, shaker, Zebbe, Cabbi, Azioom)
- Drots Ts (bobbeR, drot, empty-, turboallaN, LaggerN)
Gruppe 21
- x-kom team (stark, Goofy, soon, tecek, Patryk)
- Team Full Kareta (Stora Väskan, Melin, Lakiiluuk, Scruul, Twecy)
- TDSJF (b0RUP, aurora, dj_skullfuck, acoR, Sycrone)
- CRAFTED (KOZAAAAA, detoy, zikkan, lundqvist, .que)
Gruppe 22
- Marskalk (Ayes, MEKO, Schuster, slajden, dZ)
- Team HHR El-teknik (Azyn, Mim1c, Kvall, Br0, Fessor)
- Tricked Academy (Fidde, Sauer, Qu1sten, Chris, Snedker)
- Clean Sweep (Hoops, Ninpoz, Helle, Qwiq, Blackie)
Gruppe 23
- MK Esports (niki1needDOCTOR, spyleader, shEMETA, Br[N], Shooter)
- Team Singularity (Calyp, Raven, Tony, He1seR, Newsafe)
- Spirifex (Zypath, Mankz, Coronaz, cleMeNz0, Queenix)
- Dexterity (v0ndE, Brokke, DajyZ, Kjaay, dbZAN)
Gruppe 24
- Endpoint (MiGHTYMAX, Weber, Luzuh, AaroN, Puls3)
- Sørby PG2 (ZeniK, FeZ, Kenya, Twix, Tuli)
- AGF Esport (notaN, TMB, siNde, chr1s, zER0b0y, Django)
- Dead Pixels (avm, zirken, Wolfy, elo, hns)
Gruppe 25
- LPSP (percy, holzt, smF, Netrick, HECTOz)
- Suprlative (Ploeger, haxz0r, Jarko, Cruz, Dewo)
- Team Gravity (KAPARZO, wantyyy, Fazen, Ajtt, Blogg1s)
- APOC- (f1skeren, -|Berg|-, Sunlollyice, TheisN, Hoy)
Gruppe 26
- Nordavind (RoSeY, ztk, Radifaction, BECKER, Hallzerk)
- Sørby PG1 (Neemon, Høgen, NB, F1skeren, SlinQy)
- Bitfix Gaming (DrolsuM, Creeping, dtj-, ForfA, KALLE)
- 5Rats (chiraq, danniii, Bandit^5, TroelzZ, mex0)
Gruppe 27
- NYYRIKKI Esports (tomsku, hoody, stovve, wils0n, pietola)
- Team $upahotfire (Momentos, Obbeno, cubexz, Janze, vinny)
- Lyngby Vikings (KroNoZ, Daffu, Twinx, martiNwk, lauzt)
- Cervos MIX (Kitsune, Nixify, D1nsen, Bubbi, Human1C)
Gruppe 28
- TEAM EMASTERS.gg (blaq, røj, mazi, BERRY, thamlike)
- Team .X (Bullersen, BrightBlaze, Mercness, JTA, Grimmeling)
- Dark Origin (OzA, Ceyl, zhame, Danno, zYNC)
- BLG (kaktus, WLTR, barney, Mistfire, DORFEN)
Gruppe 29
- Serenic eSport (BIRD FROM SKY, kiR, zyp, Mixxed, shinshin7)
- Pulsive (casle, R0nic, Garff, Paw, stylez)
- Ignite Esport (Wezx, Nodios, zeq, Lucky, funtz)
- illusions (torry, Sherman, Regi, Cala, TangeN)
Gruppe 30
- ROG Warriors (SpeeDy, bNz, C7upiX, gbk^, skraddy)
- Quantaya Acd (Radski, k0dex, k0lig, divided, Sepe-IWAL)
- Team Singularity SWE Acadamy (esneic, sphyx, aLEXOZ, Pierrou, leumaZZ)
- jQntefabrikkeN (TruaXNTC, slåskamp, pist0l-Pete, PnX, el chapo)
Gruppe 31
- Great Danes (alexsomfan, b0ychild, blameF, KolibrieN, Remoy)
- Quantaya-Gaming (denzu, BoyE, AnThraX, Jinngo, M0SZ)
- Ambush Esport (s0mmer, LATINOBOMBEN, quinz, HooXi, rtA)
- #mereendesport (essal, zeRDji, Kaels, MumaCe, kroxie)
Gruppe 32
- Defusekids (monu, cruc1al, v1n, g1do, clash)
- Stanislaw.hs (trumme, JOKERN, krogh, mohol69, C1gura)
- vexed (Vanity, Ozzy, quix, Pickles, truth96)
- Vantage (NKgaard, medz, vigg0, Compliax, kev)
Kampprogram:
Torsdag - Indledende gruppespil
- Format: BO1 - veto - GSL gruppespil - 2 teams fra hver gruppe kvalificerer sig til playoffs.
- 10.00 - Runde 1
- 13.30 - Runde 2
- 17.00 - Decider
Torsdag - Slutspil i kvalifikationen
- Format: Single elimination – BO3 – veto. Vinderne af kvartfinalerne går videre til main turneringen.
- 15.00 - Runde 1
- 18.00 - Runde 2
- 22.00 - Runde 3
Fredag - Slutspil i kvalifikationen
- Format: Single elimination – BO3 – veto. Vinderne af kvartfinalerne går videre til main turneringen.
- 10.00 - Kvartfinaler
Fredag - Main turnering
- Format: Round robin - 4 inviterede + 4 kvalifikationspladser - BO3 veto - 2 grupper
- 10:00 - Runde 1
- 14:00 - Runde 2
- 19:00 - Runde 3
Lørdag - Slutspil i Main turnering
- 12:30 - Semifinale 1
- 16:00 - Semifinale 2
- 20:00 - Finale