
Medie: G2 åbner op for tilbud på AWP'er
Den 20-årige russer kl1m har siden slutningen af august sidste år været udlejet fra G2 til MIBR.
Nu tyder meget dog på, at den russiske AWP-spiller snart er på vej videre. Onsdag kunne HLTV nemlig berette, at de via kilder med kendskab til sagen er blevet fortalt, at G2 er klar til at lytte til tilbud på russeren.
Efter den igangværende major i Köln udløber den unge russers lejeaftale med MIBR. Han vender derfor i første omgang retur til G2, men organisationen har angiveligt ikke planer om at beholde ham og er klar til at sende ham videre, hvis det rette tilbud dukker op.
Den unge russer nåede aldrig at repræsentere G2s førstehold, inden han skiftede til MIBR på en lejeaftale i slutningen af august sidste år. I stedet spillede han for akademiholdet G2 Ares, som han tørnede ud for i næsten et år fra september 2024 til august 2025.
Det er ikke helt udelukket, at den talentfulde russer kan fortsætte hos MIBR, men i så fald må den brasilianske organisation finde den store pengepung frem, hvis den ønsker at hente ham på en permanent aftale.
MIBR består af:
-
brnz4n -
insani -
venomzera -
kl1m -
LNZ -
LETN1 (Coach)
Historien kan læses på HLTV lige her.






















