
Tauson om transferrygter: "Jeg tror, vi allesammen bliver"
Dust2.dk i StarLadder Budapest Major 2025.
Vi fangede danske Tauson kort efter det overraskende nederlag til Fluxo i GamerLegions åbningskamp ved majoren.
To ting var udslagsgivende i kampen mod Fluxo, ifølge Tauson. De fik ikke konverteret en ellers god CT-side til runder, og så tog Fluxo dem en smule på sengen med en meget aggressiv spillestil på CT.
Jeg føler, vi har en rimelig god CT-side, vi skulle have fået mange flere runder. Vi taber nogle dumme force buys. Vi kan ikke bryde dem, så ja, vi kunne sagtens have fået en 10-2 halvleg, hvis vi kunne finde ud af at lukke de force-runder, de havde.
Vi vidste godt, at de var et rimeligt aggressivt hold, men vi var sgu åbenbart ikke helt klar på det. De laver en del lobby-pushes, som eksponerer os.
Nu står den på en hurtig snak om kampen på spillerhotellet, og så ellers lægge den bag sig igen lige så hurtigt for at blive klar til næste opgør i dag.
Vi går tilbage til hotellet nu, og så snakker vi lige om kampen hurtigt og måske glemme den så hurtigt som muligt. Ja, det ikke noget, man gider kigge tilbage på i hvert fald. Det er bare at kigge fremad nu. 0-1, det går nok. Hvis vi går 1-1, så er det stadig en godkendt dag, vil jeg sige.
Forberedelserne til majoren har ellers ikke manglet noget, fortæller Tauson.
Det har været rimelig godt. Vi har været 10 dage i bootcamp, hvor vi har praccet en hel del og gjort klar.
Hvis der skulle være noget, der har forstyrret forberedelserne, så skulle det da lige være rygterne om, at 100 Thieves gerne ville gå på rov i GamerLegion og købe en kerne af spillere til deres kommende hold, der indtil videre kun består af rain.
Men det mener Tauson ikke har haft nogen indflydelse. Holdet har haft fuld fokus på majoren, og hvad der så ellers ender med at ske, det må de tage til den tid.
Ikke rigtig, det er ikke noget, som vi rigtig har talt om. Nu har vi været rimelig fokuserede på den her turnering. Alt, hvad der sker efter majoren, det må tiden vise. Jeg ved heller ikke en skid af, hvad der kommer til at ske. Vi må se, hvad der sker efter majoren, jeg tror ikke, der sker noget. Jeg tror, vi allesammen bliver her.
Nu er det op ad bakke for GamerLegion, men hvis de vinder dagens anden kamp, så er det også godkendt, fortæller Tauson. I sidste ende så handler det bare om at gå videre til næste stadie, og så er alt andet underordnet.
Jeg håber, vi går 3-1, men så længe vi bare går igennem, så er det godkendt. Hvis vi går 3-2, så er det stadig fint.
Hvem, GamerLegion skal op imod senere i aften, ved vi først, når første spillerunde er overstået.














