BLAST står for årets første major.

BLAST løfter sløret for sproget i arenaen under majoren

Majoren i Paris bliver kommenteret på engelsk.

Når Paris-majoren løber af stablen i maj, bliver det med engelsk kommentatorlyd til de formentlig tusindvis af fans, som kommer til at sidde klar i Accor Arena i den franske hovedstad.

Det har BLAST, der står for majoren, netop meldt ud.

Der var ellers blevet spekuleret i, hvorvidt BLAST ville gå med samme løsning, som ESL valgte til Rio-majoren, hvor der blev kommenteret på de lokales sprog i arenaen.

BLAST har da også tidligere valgt, at der skulle kommenteres på et andet sprog end engelsk i arenaen, da de under BLAST Pro Series i Lissabon i 2018 valgte, at kommentatorlyden i arenaen skulle være på portugisisk.

Selvom Paris-majoren bliver kommenteret på engelsk, kommer showet på scenen til at foregå på både engelsk og fransk.

Det er fra den 18. til 21. maj, at BLAST rykker majoren ind i Accor Arena, hvor de sidste otte hold skal dyste om titlen.

Billetsalget åbner den 23. januar for dem, som har skrevet sig op til via BLAST's hjemmeside, mens salget åbner for alle andre den 26. januar.

#1(Med 2 svar)
11. januar 2023 kl. 12:12
DOMINA7HOR
Vinder af Top 20-prediction på Dust2.dk
Det var, synes jeg, ganske forventet.

Også værd at nævne, at den europæiske RMR afvikles i Danmark og arrangeres af BLAST selv. Den amerikanske RMR afvikles i Mexico, og arrangeres f BLAST partner Liga Ace, mens Asien/Oceanien RMR afvikles i Mongoliet og arrangeres af BLAST partner, MESA.

Derudover er det ikke afgjort endnu, om Challengers og Legends også bliver med publikum, men de kigger på muligheden for dette.
#2(Med 1 svar)
11. januar 2023 kl. 13:55
Bestiarium
Man kan sku aldrig vide når det foregår i Frankrig.
#3(Med 0 svar)
11. januar 2023 kl. 14:22
DOMINA7HOR
Vinder af Top 20-prediction på Dust2.dk
Synes efterhånden det generelle Major-billede, udover nogle enkelte events, er kommentering på engelsk, mens showet er tosproget, engelsk og det lokale sprog. Sådan synes jeg også det skal være. Der kommer mennesker fra hele verden, så selvfølgelig skal det tilgodese alle.
#4(Med 0 svar)
11. januar 2023 kl. 19:58
JernLars
Glad for at det bliver på engelsk. Det er ret specielt når man kan høre en anden caster på et andet sprog, mens man hører en engelsk caster. Dels så bliver lyden bedre, men publikum og casters reaktioner hænger også bedre sammen
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.