
es3tag om EPICENTER: "Jeg føler, at vi har gode muligheder"
Heroic kommer fra en december måned med både op- og nedture, hvor de formåede at kvalificere sig til den lukkede kvalifikaton til IEM Katowice 2020, mens de samtidig også spillede sig videre til WESG 2019.
Starten af december bød dog på en skuffende sidsteplads til ESL Pro League Season 10 Finals, selvom holdet røg ud til 100 Thieves og fnatic, for drømmen var at spille foran 5.000 danske tilskuere i arenaen.
Selvom Heroic allerede har deltaget til mange turneringer i december, afholder det ikke danskerne fra deltage til endnu et event lige inden jul.
Name of the game for Heroic har været, at vi spiller hele tiden. Vi spiller rigtig meget, praccer rigtig meget og går igennem vores kampe hele tiden. Vi har officielle kampe næsten non-stop. Der er ikke nogen pause for os, og det må vi indfinde os med, indtil vi ligger til et spot, hvor vi får invites, siger es3tag til Dust2.dk.
Større ambitioner
Selvom Heroic er havnet i gruppe med to prominente hold i form af Natus Vincere og Vitality, så skræmmer det ikke danskerne, for med tre ud af fire hold, som går videre, skal Heroic være et af de tre hold.
Jeg føler ikke, at Vitality er, hvad de har været. Snappi er helt solgt på, at Natus Vincere er det næste nye, men jeg er selv lidt i tvivl. Men jeg er ikke bange for nogen af dem. Og EHOMM - jeg kender ikke en eneste af deres spillere, så jeg føler, at det er en gruppe, vi sagtens kan kæmpe os ud af.

Heroics delte sidsteplads til ESL Pro League var også en skuffelse for de danske drenge, men ambitionerne er sat til EPICENTER i Rusland, hvor Heroic kan slutte året godt af med en flot placering.
Det er virkelig synd, at vi ikke slår fnatic i Odense og får en chance for at kæmpe os tilbage ind i slutspillet, men vi har som sagt en chance her til EPICENTER, så vi må bare få gjort det der.
Udskiftninger
Heroic har i løbet af det seneste halve år været genstand for en række udskiftninger, da NaToSaphiX blandt andet blev vejet og fundet for let, mens blameF blev købt af det storsatsende Complexity-hold.
Det betød, at Snappi pludselig måtte overtage rollen som IGL fra blameF. Scenariet er dog ikke så slemt som først antaget, for Snappi har mange år på bagen som IGL, og es3tag føler da heller ikke, at det har været problematisk at skifte IGL midt i det hele.
Jeg føler faktisk, at det var en nemmere proces, fordi Snappi fik lov til at spille med blameF, så han fandt ud af, hvordan vi spillede som hold, hvordan vi callede, og hvordan vi godt ville have, at gameplanen skulle køre, men så har vi selvfølglig tilpasset til den måde, Snappi gerne vil calle på. Snappi har selv sagt, at det var super nemt for ham at komme ind på et hold og allerede kende taktikkerne, og så bare kunne finpudse, afslutter es3tag.
Så selvom Heroic ikke ligefrem har haft den letteste periode, så er det en fortrøstningsfuld es3tag, der går ind til EPICENTER med oprejst pande og store forhåbninger.
Heroics modstandere til EPICENTER, der løber af stablen fra den 17. til den 22. december, kan ses her:
Heroic
mousesports
Evil Geniuses
Virtus.Pro
Vitality
Natus Vincere
forZe
EHOME
Heroic spiller sin første kamp klokken 14:00 i dag mod Natus Vincere, og du kan se opgøret ved at trykke her.