
LOMME: "Efter første map fik vi aftalt, at der skulle fuld hype på"
ex-Fragsters skød sig for kort tid siden til 100.000 kroner til Geeks Gone Wild #24 Pro finalen efter en underholdende finale mod FASTLOSE, som de vandt 2-1.
Dust2.dk havde herefter fat i holdets LOMME til et kort interview, hvor den 25-årige spiller primært kommer med sine tanker angående det første map, Dust2.
Selvom ex-Fragsters valgte dette map, var det HECTOz og resten af FASTLOSE, som sikrede sig Dust2 med scoren 16-4, hvor især robiin og Celebrations var on fire mod ex-Fragsters.
LOMME fortæller blandt andet, at de ikke hypede hinanden op under mappet, og at dette blandt andet skyldes, at strategierne ikke fungerede som ønsket.
Vi havde mødt dem i gruppespillet på Inferno, og her gik det helt galt. Vi følte, at vi kunne have vundet den kamp, men det var gruppespil, og der kan hvad som helst jo ske.
Vi vidste fra start, at vi i denne kamp skulle banne Overpass og komme ud på Dust2, og selvom man tror Dust2 bare er et pug-map, så skal man stadig have nogle gode aftaler, med hinanden, især på CT-siden.
Vi gik ind på Dust2 med den idé, at hvis vi startede på T-siden, så ville vi kunne udspille dem, da det ikke virker til, at de har gode aftaler med hinanden.
Men det hele gik bare galt her. Der var ikke noget, der virkede, og vi fik ikke hypet hinanden op gennem hele mappet.
Efter vi var færdige med første map, gik vi ud og resetede fuldstændig, og fik aftalt, at der skulle fuld hype på, og dette gav så også pote, da vi vandt Inferno ret hurtigt og bagefter Mirage, selvom det blev lidt for tæt.
Om ex-Fragsters' succes til GGW #24 Pro er nok til at en ny organisation kommer ind snart må tiden vise, men LOMME ser ihvertfald gerne, at de snart får tag over hovedet igen.