Opret Log ind
Her er grupperne til Copenhagen Games 2019
Copenhagen Games har netop offentliggjort fordelingen af de 62 hold i gruppespillet i Main kvalifikationen.
Skrevet af: MumaCe    16. april 2019 21:51      

Scenen til Copenhagen Games 2018 i Bella Center Copenhagen. Denne gang afvikles eventet i Lokomotivværkstedet.

Om under 48 timer begynder Main kvalifikationen til Copenhagen Games 2019, hvor der i løbet af en dag med CS:GO skal sives så mange hold fra, at der kun er fire tilbage som er klar til Main turneringen.

Nu er grupperne offentliggjort, der alle tæller to seedede hold og to ikke-seedede hold. Holdene er sat op efter hvilket seed fra et til fire de er seedet i gruppen, hvor de første kampe i gruppespillet vil være imellem seed 1-4 og 2-3.

Gruppe 1:

  • se Chaos (Relaxa, Bååten, PlesseN, FREDDyFROG, djL)
  • se Team Singularity SE Academy (Media, mre, Jsson, pulver, x)
  • dk Team NOVA PRO (KaDaZ, Jialocin, wAGNR, t0mmyy, mjaay)
  • dk Sørby Esport PG2 (MayZ, C0R3, Griller, Griller, oJ)

Gruppe 2:

  • us Team Singularity (ryann, floppy, hydrex, oSee, Shakezullah)
  • uk CeX (resu, mrhui, Murky, LS, Nukeddog)
  • dk POWEROUTAGE (Neffo, Ankilde, tmL, Typos, VigzZ)

Gruppe 3:

  • es Movistar Riders (mopoz, Mixwell, bladE, alex, DeathZz, SOKER)
  • se Viral (bustaN, LNZ, no1, no1, ALLE)
  • dk GSC.Respawn (brieF, Gus.B, d1ZEN, Bille, ZiiE)
  • dk Tricked AT (Phy, x, x, x, x)

Gruppe 4:

  • fi SJ Gaming (SADDYX, KHRN, xartE, Jampii, arvid)
  • no Bitfix Gaming (Philip, Cryptik, bakken, Creeping, NiTo)
  • dk Kontorstole (Vrangx, Un1q, Berg, Friis, R.e.X)

Gruppe 5:

  • se GODSENT (pronax, znajder, disco doplan, Plopski, grux)
  • dk Vantage (Vazor, zYNC, miko, Zyllo, Gamers Elite)
  • eu Lootbear Prime (Tabz, x, x, x, x)
  • no Apeks U18 (HOWN, Victorek, kfreq, zyme, H0land)

Gruppe 6:

  • dk Copenhagen Flames (Basso, HooXi, farlig, roeJ, Console)
  • dk Dopexx (madsztw, scott, PihL, Patti, lilja)
  • dk blockboys (Azioom, coronaz, huuug, Sebz, ch1no)
  • dk naptoR.factory.acd (HelsinGOD, WeiZ, danielR, gravityy, pungz)

Gruppe 7:

  • dk Team Söderberg & Partners (torben, fr0slev, dragonfly, Nodios, Toft)
  • il NOM-Gaming (frasE7, LaNrefNi, Nertz, shp3x, Turnpu)
  • dk Kom Nu La (MSO, Maze, xdpiratmanden, Laserkilling, deeM)
  • dk winspai's_ disciple (henninghundehovede, KarstenKæpHest89, BodegaBent, Noora Sætra, FremragendeFlemming)

Gruppe 8:

  • uk Endpoint (MiGHTYMAX, aVN, Impulse, SHANEY, Puls3)
  • se GNSL (eraa, agoz, nauz, toxo, ztr)
  • dk AGaming (Creakz, Lazar, Maccen, Swaft, RYTTER)
  • se STROMBACKS (Exela, axlg, Arken, sajko, Oskiiz)

Gruppe 9:

  • dk Squared (holzt, TeSeS, jabbi, larsen, haste)
  • dk STEPxHYDR (TOBIZ, Ryxxo, Inzta, notaN, Celrate)
  • dk WEHAVENONAME (fr3d3, cleMeNz0, Meldola, zibron, freddo)
  • dk Loverboy$ (Fantom, wj, zyloN, mathiaski, Shahata)

Gruppe 10:

  • lv Mock-it (Fearoth, krii, raw, bishop, spOxzer)
  • dk AGF (zeq, kristou, TMB, CeyL, blaq)
  • dk Sørby Esport Main (LakeTown, FeZ, PR1mE, void, Q-Q)
  • dk KPG1 (Ha1qu, Thobo, c1gura, fakeZ, msk)

Gruppe 11:

  • no Nordavind (RUBINO, TENZKI, cromen, hallzerk, Radifaction)
  • se Granit Gaming (mEKO, hechtikal, Ayes, dZ, Twinkey)
  • dk ImmuNe (kiR, wezx, kwezz, zyp, Luckyv1)
  • dk team sucker (kev, Zyphon, Brillemagic, ojzera, vigg0)

Gruppe 12:

  • dk Team Vulkanbet (smF, sycrone, doktizh, NaToSaphiX, PERCY)
  • se Wildfire Gaming (tease, ZER, Sebwel, Sapec, k0mplex)
  • dk IGNITE ESPORT (phoxyy, Frawfact, POX, tekzinz, Craz)
  • dk CPH ESPORT TDR (Lup1, BluE, Lukaas, BashTF, Opus)

Gruppe 13:

  • nl Defusekids (FASHR, Monu, rilax, g1do, v1N)
  • se EsportsAdviser.com (Heap, PALM1, pbD, ALONSO, Jayzwalkingz)
  • dk Balladen Bag Laden (Kreldux, RatPower, draaghO, Skjo, Skrald)
  • dk KPG2 (Human1C, mohanN, Smokey, Post, 0Wi11y)

Gruppe 14:

  • se Monarchs (LBNS, eddeman, DORFEN, dezon, goffe)
  • ru Gambit youngsters (nafany, interz, supra, shiro, Ax1Le)
  • dk huleN (endly, Ch0zen, Bork1337, vFL, ishaQ)
  • dk HvorFanErEmma? (Halvdolken, mohol69, alexsomfan, JOKERN, 1_9^)

Gruppe 15:

  • dk Ambush (KolibrieN, RAALZ, BERRY, Remoy, ckay)
  • eu FASTLOSE (Celebrations, HECTOz, Sayf, robiin, Fessor)
  • dk Quantaya (Kaspara, denzy, freddyG, Nillerr, whitewater)
  • dk Team Nova Main (jensN, Freeze, hoeirup, lukizi, tH0MSEEE)

Gruppe 16:

  • dk Lyngby Vikings (Daffu, birdfromsky, thamlike, Cabbi, Twinx)
  • no Apeks (Polly, akEz, Grus, aNdz, kenkenski)
  • no Stabek Momentum (adx, dem0, mICROVAN, SLY, Aaseng)
  • dk Wicked Gaming (juuL, NoisH, k0nge, nikz, stub)

Her er de 16 topseeds:

  1. se Chaos 
  2. us Team Singularity
  3. es Movistar Riders
  4. fi SJ Gaming
  5. se Ancient
  6. dk Copenhagen Flames
  7. dk Team Söderborg & Partners
  8. uk Endpoint
  9. dk Squared
  10. lv Mock-it 
  11. no Nordavind
  12. dk Team Vulkanbet 
  13. nl Defusekids 
  14. se Monarchs 
  15. dk Ambush 
  16. dk Lyngby Vikings 

Du kan se det nye format samt tidsplanen for formatet i nyheden her.

#2 Cadezz
2019-04-16 22:00
ez gruppe 4 mjaay
#5 puffin
2019-04-16 22:09
AGaming lineup stemmer ikke overens med det som der står på Copenhagen Games hjemmesiden.
#6 fremilyset
2019-04-16 22:09
Lidt sjovt at de dårligst seedet tophold i gruppe 13-16 får den nemmeste vej videre.
#7 Celebrations
2019-04-16 22:09
interessante seeds
#8 fremilyset
2019-04-16 22:12
I skal vel bare gøre som I har gjort før? Selvom i selvfølgelig snildt kunne have været seedet.
I skal slå et godt hold (ambush) og har derudover fået en nemmere gruppe end de fleste andre :)
#10 Celebrations
2019-04-16 22:20
Haha ja jeg klager ikke :) forhåbentlig gør vi det godt!
#9 Zebbe
2019-04-16 22:17
Lækkert at se blockboys på en klar førsteplads i gruppen
#11 Azioom
2019-04-16 22:23
<3
#15 hug
2019-04-16 23:12
Så vandt vi os den gruppe
#25 Zebbe
2019-04-17 01:37
gratis
#12 HUNDEN
2019-04-16 23:02
Glæder mig til at se respawn phy på tricked.acd! Han har arbejdet hårdt de seneste par uger, og han kommer med en masse gejst om han engang var god i source med awpen.
#26 trumme
2019-04-17 01:39
helt sygt du ikke hepper på HvorFanErEmma?
#13 tHOMSEEE
2019-04-16 23:04
Jeg er godt nok forvirret over nogle af de her grupper xD
#14 Celebrations
2019-04-16 23:07
Hvad er du mest forvirret over?
#22 tHOMSEEE
2019-04-17 01:08
Over grupperne, nogle er der for mange gode hold i og andre dårlige.

Ser godt nok ikke gennemtænkt ud.
#23 M0dEx
2019-04-17 01:14
Tror det er de bedste grupper de har lavet. Synes der er 2 gode hold i alle puljer, + nogle som kan overraske. :)
#24 tHOMSEEE
2019-04-17 01:17
Giver ingen mening når man tænker på at folk ender i B og C.
Immune fx burde jo ALDRIG seedes til C, men det er måske bare mig
#38 Hani
2019-04-17 09:50
Tja, nu kan man sige at heldigvis for immune kunne de ligeså godt have været 2'er i den gruppe, de udenlandske hold får typisk højere seeding, især fordi man ikke rigtig kender til deres niveau.
#16 ClinT
2019-04-16 23:36
Held og lykke! Spændende at man frasiger sig seedningslag!
#17 Jialocin
2019-04-16 23:38
Nvm du redigerede
#18 ClinT
2019-04-16 23:49
Sorry tænkte det var mere neutralt! :)
#33 keleNt
2019-04-17 09:00
Men det ved du jo egentlig ikke :)

Faktisk er der brugt seedningslag.
#39 ClinT
2019-04-17 09:51
Det har du fuldstændigt ret i. Det kunne da være det var noget man skulle oplyse så :) Hvis i har gjort det og det er nyhedsmedierne der mangler det beklager jeg. Men har ikke kunnet finde det nogle steder.
Man undgår vel netop at skulle ind og skrive som du gør hvis man får forklaret sig ordentligt, og for mig virkede det ikke sådan i forhold til hvordna nogle hold er i nogle grupper :)
#19 kevy
2019-04-16 23:58
Gruppe 9 ser spændende ud.
#20 FreezyNadeZ
2019-04-17 00:35
Grupperne 6, 9 og 11 ser mega interessante ud. Hvad sker der lige for gruppe 2? xD
#28 Skodo
2019-04-17 03:25
Bliver nemt for loverboys i gruppe 9
#21 siNde
2019-04-17 00:50
Det virker som om de har ansat samme person som laver farver på pister i diverse skisports områder syd på.
- enten det, ellers også har zahid selv stået for inddelingen.
#42 OJ1738
2019-04-18 00:39
XD
#27 7ri
2019-04-17 01:42
synes at de er sluppet godt fra grupperne, nogle enkelte steder hvor det er lidt, men sådan vil det jo altid være. hvis du vil vinde, så skal du jo vinde over alle.

det eneste jeg simpelhen ikke forstår er det med singularity der må sku aldrig være 2 af de samme hold i den gruppe uanset hvordan man vender og drejer det. velviden at jeg nu nok tror POWEROUTAGE tager plads 2.
#29 wake
2019-04-17 05:14
For en gangs skyld rimelig fornuftige grupper!

Det eneste jeg bare ikke kan lide er gruppe 9. Føler måske det er mærkeligt at stepxhydr ikke er blandt de 16 seeds nu når de har 2 spillere det vandt det sidste år? :)
#30 zypath
2019-04-17 06:52
Forrige år. Imperial vandt sidste år :-)
#40 wake
2019-04-17 14:40
fuck jeg er gammel :(
#31 zypath
2019-04-17 06:54
Skal det mon forstås sådan, at dem der står som nr. 2 i gruppen, er ment som andet seed i gruppen? Eller er alt andet end første hold fuld random?
#32 keleNt
2019-04-17 09:00
Der er seeded ca. til og med 40 hold, altså 32 har fået "fast" seed, ud fra diverse rankings og resultater.

Dernæst er nogle seeded lige efter, da de godt kunne blande sig lige omkring seed 32.

Resten er da randomized.
#34 HUNDEN
2019-04-17 09:08
Så den liste med seeds, er seeds i rækkefølgen? For så kan man jo begynde at forberede sin bracket
#35 keleNt
2019-04-17 09:11
Der er faste seeds op til 32, top 16 vises i nyheden ja i rækkefølge ja.
#37 zypath
2019-04-17 09:23
Tak for forklaringen :-)
#36 keleNt
2019-04-17 09:11
Gruppe 1 og 2 er blevet opdateret her til morgen.
#41 Takob
2019-04-17 15:02
Er NOM fra israel?
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere