Opret Log ind
Nu skydes 1. Division i gang
Det er nu blevet tid til den niende sæson af Ligaen, da første spillerunde af 1. Division afholdes i dag.
Skrevet af: SkeeN    17. marts 2019 17:45      

Den niende sæson af Dust2.dks liga skydes nu i gang, da 1. Division løber af stablen klokken 18.

1. Division består i denne sæson af hele fire grupper med otte hold i hver, der alle spiller om at vinde en plads  i relegation mod de nederst placerede i POWER Ligaen.

Gruppernes deltagerliste og kommende opgør lyder som følger:

Gruppe A

  •  Eastern Wizzards (zentic, LyMZ, Maze, MALRNN, Zik)
  •  EGEDAL eSport (IWERSEN, Fabz, Caxzooski, TowerCS, verSatile)
  •  GCS Respawn (kn0lle, GusB, Ziee, Toreans, D1zen)
  •  Ignite (tekzinz, Craz, POX, phoxyy, FrawFact)
  •  NOVA PRO (KaDaZ, t0mmyy, wAGNR, Jialocin, mjaay)
  • Reaper Main (eGE, Xpree, Sacron, Gulle, Lumsen)
  • Tricked U16 (Zorsix, JulleG, Fuglen, Since, MatheLL, Fusiion)
  •  XI (casano, zanoj, Rømer, R3vilo, specto, TOADlike, xone)

Gruppe B

  •  GSC.Sharks 2 (dalle, LYKK, deadlysnow, Klunken, TiLi, Chapper)
  •  HDE.Force (Lauridsen, v1kz, mad0, Jostic, toastertim)
  •  HFK (sDl, ZyN, k1ngo, muruz, sorenski, Fxrtune)
  •  KPG (Smokey, Post, mohanN, 0Wi11y, Humanic)
  •  RSE2 (Aidsbjørn, Mags, Leth, Smie, Brumme)
  •  Sørby Main (FeZ, Pr1me, Void, Sacul, Q-Q, LakeTown)
  •  TrainE (Zeas, granzales, INX, braadz, embo)
  •  Wicked Gaming (stub, NoisH, k0nge, juuL, nikz)

Gruppe C

  •  AaB (vestr, Runoe, ValcoNN, Smolt, Rastafarian)
  • dk AGaming (puffin, Sickness, Lazar, Maccen, Creakz)
  •  eSpuma (Ebbens, Fredii, capz, Willyk, Deejay)
  •  Got2Game (Højer, Anlelele, Chok, panther, CaptaiNmajsen)
  •  ITC Division (Schmidt, Hvalendahlen, KnudsenN, Grønlænderen, sebz)
  •  Quantaya (Kaspara, NillerR, BöyE, denzu, Whitewater)
  •  Reaper Black (N1CKZ, Lausen, Mahhe, MSH, K1ngster)
  •  RSE (dragn, MiLLER, Bonfire, Marden, MortenBN)

Gruppe D

  •  Dynamic 5 (Syndicate, ThoMseN, mrWhiner, Krytex, Frohlich)
  •  Femmøller Espuma (Haxx, Zhine, Vontex, ELE, Alexb)
  •  Kolding Esport (ko5te, JaquarN, Stilborg, GaaS, JellybeAN)
  •  Ølgod Efterskole (PURK, brzer, Niemann, SNEAKY, CARNEM, Andie)
  •  SGIF (marsoa, Kristja, divedN, dupscho, T-J)
  • dk Shock (wezx, Typos, dfect, sikrow, mankz)
  •  Sørby Potential (MeyZ, C0R3, Bangsen, Milo, Griller, OJ)
  •  Tricked Academy (Zatty, IceBerg, CHR1S, Kev, D0kz)

Følgende kampe streames: 

  • 18:00 - Reaper Main vs NOVA PRO 
  • 19:00 - eSpuma vs Quantaya
  • 20:00 - Wicked Gaming vs KPG 
  • 21:00 - Ignite vs Tricked U16 

#1 sirr
2019-03-17 17:50
Tror XI vinder det hele!
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere