De to første Minors starter i dag
Vejen til en Major, som er det største i CS:GO, byder blandt andet på en Minor, hvis du skal kvalificere dig, og i dag starter to af dem.
Der er i alt fire Minors, men de næste par dage er afsat til at få afviklet EU og CIS Minor. De to bedste hold fra hver Minor går videre til Majoren, mens de fire hold, som bliver nummer tre, skal dyste i en sidste kvalifikation om to pladser til Majoren.
Der er rigtig mange spændende kampe på programmet fra i dag og frem til søndag. I CIS Minor er det dog AVANGAR og Gambit, der er favoritter ifølge eOddset, mens mousesports er de helt store favoritter i EU Minor.
CIS Minor
Gruppe A | Gruppe B |
Gambit | AVANGAR |
Nemiga | pro100 |
Spirit | Broken inline Runtime |
Broken inline Syman | Winstrike |
Onsdag den 16. januar
- 10:00 - Nemiga vs. Spirit | BO1
- 10:00 - Gambit vs. Broken inline Syman | BO1
- 11:10 - Broken inline Runtime vs. Winstrike | BO1
- 11:10 - AVANGAR vs. pro100 | BO1
- 12:20 - Gruppe A vinder-kamp | BO3
- 12:20 - Gruppe B vinder-kamp | BO3
Torsdag den 17. januar
- 10:00 - Gruppe A taber-kamp | BO3
- 10:00 - Gruppe B taber-kamp | BO3
- 13:30 - Gruppe A decider | BO3
- 13:30 - Gruppe B decider | BO3
Fredag den 18. januar
- 10:00 - Upperbracket semifinale #1 | BO3
- 13:30 - Upperbracket semifinale #2 | BO3
Lørdag den 19. januar
- 10:00 - Lowerbracket finale | BO3
- 13:30 - Upperbracket finale | BO3
Søndag den 20. januar
- 13:30 - Foreningsfinale | BO3
EU Minor
Gruppe A | Gruppe B |
mousesports | ENCE |
OpTic | ex-Space Soldiers |
Valiance | North |
Vitality | Windigo |
Onsdag den 16. januar
- 16:05 - Vitality vs. OpTic | BO1
- 16:05 - mousesports vs. Valiance | BO1
- 17:15 - ex-Space Soldiers vs. ENCE | BO1
- 17:15 - North vs. Windigo | BO1
- 18:25 - Gruppe A vinder-kamp | BO3
- 18:25 - Gruppe B vinder-kamp | BO3
Torsdag den 17. januar
- 17:15 - Gruppe A taber-kamp | BO3
- 17:15 - Gruppe B taber-kamp | BO3
- 20:45 - Gruppe A decider | BO3
- 20:45 - Gruppe B decider | BO3
Fredag den 18. januar
- 17:15 - Upperbracket semifinale #1 | BO3
- 20:45 - Upperbracket semifinale #2 | BO3
Lørdag den 19. januar
- 17:15 - Lowerbracket finale | BO3
- 20:45 - Upperbracket finale | BO3
Søndag den 20. januar
- 17:15 - Foreningsfinale | BO3