Lyngby er eneste danske hold videre til lørdag
Tidligere i dag blev den åbne kvalifikation til DreamHack Open Atlanta skudt i gang. I kvalifikationen skal alle de deltagende hold koges ned til fire tilbageværende, og det sker i løbet af fredag og lørdag.
Der var mange danske hold, som stillede op, men det var kun Lyngby Vikings, som formåede at sejre i alle holdets kampe i dag, da de blandt andet overraskede og slog Tempo Storm.
Derfor er Lyngby det eneste danske hold, som er klar til femte runde, der skydes i gang lørdag klokken 16. Her skal danskerne møde to af deres landsmænd, da PERCY og NaToSaphiX' Sprout venter.
Udover at slå Sprout skal Lyngby også besejre vinderen af DRAGONS og MAXISAUCISSE for at blive blandt de fire hold, som går videre til den lukkede kvalifikation.
Du kan se de danske holds resultater herunder:
Lyngby Vikings (CABBI, birdfromsky, zyp, Twinx, Daffu)
- Walkover
- 16-8 vs AliGon (t3hf4rm3r, 5013X, k1ngK, maektig, Gamersdont)
- 16-14 vs Tempo Storm (innocent, cromen, RUBINO, aykeN, HS)
- 16-12 vs. Dubidisovia (eckito, n4tural, twist1337, creze, mikigoali)
AaB eSport (Shockie, ErikseN, ValcoNN, wadion, Nanoon)
- 16-11 vs. BLCV2 (cheesy, Finch, shaiK, hypnoticA, B1B17KA7A)
- 16-8 vs. TOA eSpor (Alanasa, B7X, MAZ4MAZ, NonDole, CANKU7)
- 10-16 vs. HyperioN (remaiN, marky, ER9K, torzsii, hussaR)
Brutalis (RuDdy, sCiney, Dopmax, ckay, Lorrdy)
- Walkover
- 16-0 vs. Meerkat (EnViTedBear, HerrNoscope, yorki, nemo, Borito)
- 8-16 vs. Royal Bandits (SARANOSTRA, SasuKe, russ, mini, imoRR)
87dobbeltskudhul (benzito, DjiiNzz, Zebbe, laflow, holmigoej)
- Walkover
- 16-4 vs. +w dolbaeb (ZEVVE, rexxx, HMan, Tenguzavr, fORMAT)
- 0-16 vs. Sprout (NaToSaphiX, PERCY, Spiidi, denis, faveN)
Ambush (Jialocin, VigzZ, kwezz, tmL, wAGNR)
- 16-8 vs. Stachina (STORMila, chup, fuse, Jytti, R0MN3D)
- 16-9 vs. eFrog (KQLY, NpK, Roombang, rodeN, maouEemZ)
- 10-16 vs. DRAGONS (donQ, meisoN, bladE, enanokS, EasToR)
maskin (notaN, Kristou, wusung, LuckyV1, kiR)
- Walkover
- 16-10 vs. For The Win (stadodo, milliont, prr, HIDDENj, NOPEEj)
- 13-16 vs 3DMAX (JACKZ, Davidp, JiNKZ, Lucky, Maka)
firstmatchlose (cleMeNz0, trixit, Johnny, empyreaN, gudluc4z)
- 16-1 vs. Santact (Colevag, Buisson, AleZz, PaxoLeFabulo, Chil)
- 16-10 vs. WAT (Psycho, Sergiz, zend1, Topa, rAge)
- 11-16 vs. topeu (robiin, KushtrimSuperStar, yzn, b0bbzki, DH)
GoldenGitte (haste, Nodios, larsen, TeSeS, Chr1s)
- 19-16 vs. tradigt (tease, toby1, sebwel, k0mplex, Peppz0r)
- 8-16 vs. Smoke Criminals (VKL, PetitSkel, Fearoth, lainNy, buue)
Copenhagen Flames (sycrone, røj, HooXi, Farlig, Basso)
- 16-4 vs. CounterPit (Wulf, smurfeNn, torry, Gerg, BENTL1)
- 16-19 vs. ALTERNATE (HUNDEN, TENZKI, k1to, syrsoN, stfN)
morskælder (Kronow, t0mmyy, Meldola, lauzt, mazi)
- 16-11 vs. eSport Rhein-Neckar (STF, cover, rUFY, Krabbe, R0BINH00D)
- 6-16 vs. MIKSTURA (byali, EXUS, Sobol, Luzu, Sidneyy)
Great Danes (alexsomfan, raalz, quiNz, LATINO, rtA)
- Walkover
- 1-16 vs. TEAMZERO (shhhackm, EMENK, xikii, arkii, Blastinho)
ImmuNe (Snus4rn, Toft, Loh, Medi, NolderN)
- 16-13 vs. Zoom Team (roman, elmovanskiy, dub1kos, Fine, sakova)
- 10-16 vs. Bursaspor (HenryTANK, luntaxE, bed0ff, m1tez, E5N)
blockboyz (Seboz, zibron, hug, Coronaz, lilja)
- 9-16 vs. 3v.SGC (teCkoO, Ffeiht, garzen, fazen1z, AJTTT)
midlertidig (neon, matty, Hako, Dalle, Inspire)
- 7-16 vs. UltiCoin (k1Ng0r, c0llins, maden, DiMKEtRON, juricM)
Nova Main (svenHS, AlexBorg, Smolt, jensN, FreddyG)
- 14-16 vs elotrain (Teebowl, youngsterxD, loanN, fejden, Fqzo)
Udover Lyngby og Sprout er hold som Spirit, Valiance og PRIDE også videre til femte runde. Du finder brackets ved at trykke her.