Opret Log ind
Store ændringer: Ærlig sycrone lægger kortene på bordet
Eventyret i Kina var ikke helt så stort et eventyr alligevel, og så er der også ændringer i holdets startfemmer. Det fortæller en hudløst ærlig sycrone om her.
Skrevet af: Sander    17. maj 2017 22:04      

Den danske caller sycrone og hans hold skifter tilbage til Team123.

Der har været mange rygter om det danske hold eFuture på det seneste, men nu kan Dust2.dk eksklusivt løfte sløret for, hvordan holdets fremtid ser ud, da en hudløst ærlig sycrone lægger alle kortene på bordet.

Holdet vil fremover gå under navnet Team123 og dermed ikke repræsentere kinesiske eFuture længere. Det skyldes blandt andet, at spillerne endnu ikke har modtaget de endelige kontrakter fra eFuture, og selvom kineserne købte sig noget tid, da de fløj spillerne til Kina tidligere på året, så stopper det her.

Det udtaler sycrone, holdets caller, hvor han også fortæller, at der ofte gik over en uge, før de fik svar på deres forespørgsler, som desuden skulle gennem en tolk.

Der er sket en hel del på vores hold, siden sidst vi udtalte os offentligt, og for at gøre en lang historie kort, så er vi først og fremmest ikke længere en del af eFuture. Vi har til dags dato endnu ikke modtaget en fyldestgørende kontrakt fra deres side. Det har personligt været enormt trættende at skulle forsøge at kommunikere med en organisation, hvor det kræver både tolk og en uges responstid.

Vi kom sjældent nogle vegne, og allerede forinden vores tur til Kina var jeg ved at være træt af dem. De viser sig så, at være meget nice, da vi først er dernede, og det har uden tvivl været min mest oplevelsesrige tur i forbindelse med CS:GO nogensinde. Den succes, det var for vores forhold at møde hinanden, var dog kortvarig, og vi kom hurtigt tilbage til gamle vaner. Kort sagt var kontakten, gennemsigtbarheden og dialogen bare alt for ringe til, at det var holdbart. Personligt ser jeg det lidt som en befrielse endelig at kunne tage afstand derfra.

Derfor skifter sycrone, rezex og co. tilbage til navnet Team123, og det var under den fane, at de fangede alles interesse i starten af året, hvor de slog hold som Flipsid3, Space Soldiers og BIG.

Der er dog sket en del siden da, og både mertz og acoR har forladt dem, men nu er endnu en af holdets oprindelige spillere fortid. Det er SandeN, som ikke vil figurere hos Team123 mere, og til at erstatte ham er Celrate, der senest spillede for CPH Flames, kommet til.

SandeN er fortid på holdet.

Derudover har holdet også fået de to sidste spillere på plads, da NaToSaphiX og Basso har imponeret i deres prøveperiode, og derfor er de nu permanente løsninger. Det fortæller sycrone meget mere om herunder.

Basso og NatoSaphiX er blevet fast inventar i startfemmeren og er derfor ikke længere på tryout. I mellemtiden har vi valgt at tage afsked med SandeN, som mangler hverken lyspunkter eller talent. Han var en virkelig god kernespiller på vores hold, og han har efter min optik i perioder leveret noget af sit allerbedste CS, siden dengang han kom frem som standin for blandt andet SK (berry og co.).

Problemet med SandeN var ikke niveau, det var nærmere, at selvom han kan være din allerbedste spiller, så kan han også være så besværlig at arbejde sammen med, at du slet ikke har lyst til at bruge din tid på ham. Og det er desværre også den konklusion, som jeg i sidste ende er kommet frem til. Vi har været gode til at arbejde på hinandens svage sider, og jeg føler, at han har rykket sig markant personlighedsmæssigt. Når han engang er kommet ovenpå eksaminer og hvad der ellers fylder meget for ham i hverdagen, så håber jeg, at han vender tilbage til CS, og gerne på et seriøst hold - alt andet ville være spild af talent.

Til at udfylde hullet har vi valgt at tage Celrate med ombord, som er en meget rolig og kølig spiller. Han er den slags spiller, der kan få det til at se nemt ud, når han tapper hele modstanderholdet ud af serveren. Og oveni at være kølig og have et godt aim, så besidder han et enormt roligt sind. Han lytter altid til, hvad der bliver sagt, og tager alting til sig. Det gør automatisk, at man får lyst til at udvikle både ham og sig selv til en bedre spiller i løbet af processen.

Holdets caller fortæller også til Dust2.dk, at det har været vigtigt for dem at skabe et miljø, hvor alle føler sig til rette, og det føler han, at de har gjort med de nye tilføjelser. Alle skal arbejde hårdt, og der må ikke være nogen som laller rundt, mens andre knokler, og derfor har det været vigtigt at finde spillere med både lyspunkter og talent, siger sycrone.

Team123 er dermed endelig fem mand i startfemmeren, som lyder således:

  • dk sycrone
  • dk rezex
  • dk Celrate
  • dk NaToSaphiX
  • dk Basso

Den altid velformulerede sycrone slutter af med at sige, at de nu skal på jagt efter en ny organisation, for alle spillerne kommer til at gøre det her på fuldtid, og han kan derfor kontaktes på dennisbenthin96@gmail.com.

#1 Nizzen
2017-05-17 22:13
dennis ben 10 :) aaaahh GL !
#2 TheSmilingGun
2017-05-17 22:15
Held og lykke drenge, håber I finder en org, som kan kommunikere bedre med jer end eFuture!<3
#3 vnG
2017-05-17 22:15
Mange spændende hold på nuværende tidspunkt i Danmark - det her er et af dem.
#4 DMGZ
2017-05-17 22:16
Det bliver nice at se dem :D
#5 arNolder
2017-05-17 22:19
Hepper på rezex :)
#6 ClinT
2017-05-17 22:20
Fede svar :)
#7 maggieb
2017-05-17 22:34
Celrate LUL. Håber du kan bevise du fortjener spottet celrate.
#8 Remoy
2017-05-17 22:45
Iskoldt lineup
#9 HUNDEN
2017-05-17 22:48
Fedt i holder sammen selvom det ikke gik som forventet i minor kvalsene :)
#11 sycrone
2017-05-17 22:55
Jeg ved ikke hvor mange forventninger vi som sådan havde. Vi har spillet meget begrænset og 2 af gangene taber vi til de kvalificerende hold, Fnatic AT og Dignitas. Men jo, jeg synes selv, at vi bør høre til på listen af hold til den lukkede kval, så det er vel skuffende på sin vis ikke at være med! :D
#14 HUNDEN
2017-05-17 23:45
I har haft nogle hårde modstandere, i er mere klar næste gang. Sanden har aldrig været standin i sk, han var på det første officielle sk lineup ;-)
#16 NaToSaphiX
2017-05-18 00:13
Var det så Wolves han var stand-in på???

Kan huske en Overpass hvor han pludselig spillede med, back in the day.
#18 HUNDEN
2017-05-18 02:18
Sanden var vores faste standin i lang tid i Wolves. Han havde den ondeste Dust2 mod penta engang 👍
#10 siNde
2017-05-17 22:54
BASSO HAR DU SNART FÅET DREJET EN LILLE YOUTUBE VIDEO SAMMEN MED DIT 180 USP HERO PLAY?!

Og når ja, GL med det mates!
#12 Winspai
2017-05-17 22:58
Basso <3 Seriøst Fortjent :) Stor fan. :) <3
#17 kpZET
2017-05-18 01:53
ad
#19 Winspai
2017-05-18 02:44
Dig er jeg også fan af ;) <3
#13 klimox
2017-05-17 23:09
Ærgerligt det ikke gik med efuture! Held og lykke med af finde en ny organisation 😊
#15 wake
2017-05-18 00:10
gl fremover mates <3
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere