Opret Log ind
Sådan ser programmet ud til DreamHack Open Anaheim
Der er dansk Counter-Strike på programmet i weekenden, når North og Complexity skal i kamp til DreamHack Open Anaheim.
Skrevet af: rijaH    20. februar 2020 09:55      

North deltager til weekendens turnering i Anaheim, når DreamHack Open løber af stablen.

Årets andet DreamHack Open stop er nået til Anaheim i Californien, USA. Her har vi dansk deltagelse i form af North samt blameF og k0nfig i Complexity.

Sammen med seks andre hold kæmper de om knap 700.000 kroner og ikke mindst en plads til DreamHack Masters Jönköping 2020.

De to grupper er fordelt således:

Gruppe A:

  • dk North
  • br FURIA
  • ru forZe
  • uk Endpoint

Gruppe B:

  • eu Complexity
  • us Gen.G
  • br MIBR
  • fi ENCE

De første kampe bliver med udenlandsk islæt, da FURIA møder Endpoint, og herefter er det så ENCE mod Gen.G, og først klokken 21:30 har vi North på programmet mod forZe. Herefter skal FalleN og hans tropper i MIBR møde Complexitys danskere.

Det fulde program kan ses herunder:

Fredag den 21. februar

  • 20:00 - Brazil FURIA vs. United Kingdom Endpoint | Bo1
  • 21:30 - Brazil MIBR vs. Europe Complexity | Bo1
  • 23:00 - Denmark North vs. Russia forZe | Bo1
  • 00:30 - Finland ENCE vs. United States Gen.G | Bo1
  • 02:00 - Group A winners' match | Bo1
  • 03:30 - Group B winners' match | Bo1

Lørdag den 22. februar

  • 20:00 - Group A elimination match | Bo3
  • 23:00 - Group B elimination match | Bo3
  • 02:00 - Group A decider match| Bo3
  • 05:00 - Group B decider match| Bo3

Søndag den 23. februar

  • 20:00 - Semi-final #1 | Bo3
  • 23:00 - Semi-final #2 | Bo3
  • 03:00 - Grand final | Bo3

Præmiepuljen bliver fordelt således:

  • 1. 345.000 kroner
  • 2. 138.000 kroner
  • 3-4. 69.000 kroner
  • 5-6. 20.700 kroner
  • 7-8. 13.800 kroner

Holdet der skal guide os igennem turneringen på streamen er:

United States Mark "boq" Wilson - Vært

United States Sean "seang@res" Gares - Analytiker
United States Christine "potter" Chi - Analytiker

United Kingdom Harry "JustHarry" Russel - Caster
United Kingdom Hugo Byron - Caster
United Kingdom Daniel "ddk" Kapadia - Caster
United States Dustin "dusT" Mouret - Caster

Kampene kan følges på DreamHacks Twitch kanal og på TV2 Zulu med JERN og co. som sender fra fredag aften klokken 19:45 og samtlige kampe aftenen og natten igennem.

#1 DaXeyy
2020-02-20 10:17
Bliver en spændende at se GEN.G på lan og se om de kan hamle op med hold som har meget mere erfaring sammen som MIBR eller Nogle som præstere godt fortiden på lan som Complexity.
#2 crisp
2020-02-20 10:29
Jeg tror complexity vinder. De er nok det hold der kommer ind i turneringen med mest momentum.
#4 ClinT
2020-02-20 11:47
Det forstår jeg ikke helt når det sidste de spillede var Minor kvallen? Det er vel mere redemption vi er ude i.
#3 nebudk
2020-02-20 11:38
bliver furia og forze der går videre fra gruppe a og complexety og (mibr eller Gen) fra gruppe B tror desværre ikke north har formattet til at blande sig med dem
#5 Martin
2020-02-20 13:49
Jeg håber coL tager denne her :o Ville være så godt for dem at få lidt ro på.
Samtidigt ville det også være nice for MSL lige at markere at han er hjemme.
#6 MrBlond
2020-02-22 00:19
+1!
#7 MrBlond
2020-02-22 00:20
Lækker Program, Lækker Weekend med top CS! :D
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere