Opret Log ind
Sådan gik op- og nedrykningskampene i JoyBuggy.dk 1. Division og 2. Division
Der var fyret op for dansk CS i går, da kampene i relegation-turneringen skulle spilles.
Skrevet af: JSand    6. december 2019 08:00      

Programmet var fyldt med vigtige kampe for de danske hold i går aftes, da flere af dem kæmpede om enten op- eller nedrykning i de forskellige divisioner.  

Klokken 18:00 startede kvalifikationskampene til Power Ligaen, og her skulle spilles nogle meget spændende opgør, så der var rigtig god CS i vente. 

Stepback, IGNITE og Atlando sluttede lige over bundlinjen i Power Ligaen, og de skulle derfor forsvare sine pladser i Power Ligaen, da de mødte nogle af de bedste hold fra JoyBuggy.dk 1. Division.

Her fik nummer otte i Power Ligaen, IGNITE, lov til at vælge, hvilken andenplads fra JoyBuggy.dk 1. Division, de ville møde, og her valgte de at tage kampen op i mod Gamecollegedk, og derfor blev Atlando nødsaget til at spille mod Peak Esport i den anden kamp. Samtidig med dette skulle de to tredjepladser fra JoyBuggy.dk 1. Division også spille om at komme i kamp med nummer seks fra Power Ligaen, og her stod Stepback klar til at tage imod vinderen af opgøret mellem de to tredjepladser. 

  • dk Atlando vs. dk Peak Esport - [16-11, 19-16]
  • dk IGNITE vs. dk Gamecollegedk - [13-16, 16-11, 16-12]
  • dk Campus Vejle * TrainE vs. dk Great Danes - [5-16, 13-16]

Great Danes formåede at slå Campus Vejle * TrainE, og derfor skulle de spille imod Stepback om den sidste plads i Power Ligaen. 

  •  dk Stepback vs. dk Great Danes - [11-16, 16-14, 16-6]

Fra næste sæson kan vi altså forvente at se Atlando, IGNITE samt Stepback tilbage i Power Ligaen

Klokken 20:00 skulle nogle af topholdene fra 2. Division kæmpe mod 8.- og 9. pladserne,  fra JoyBuggy.dk 1. Division. Her kæmpede de otte hold om fire pladser i JoyBuggy.dk 1. Division X og Y, så her var ligeledes lagt op til nogle vigtige opgør.

Her skulle Falcons Esport og Sørby Longshots forsvare deres pladser i JoyBuggy.dk 1 Division X, da de tog imod anden- og tredjepladserne fra 2. Division Y. 

Ligeledes måtte Nova Learning og gemcollegedk2 tage imod topholdene fra 2. Division X. 

  • dk Falcons Esport vs. dk Dynamic 5 - [12-16, 14-16]
  • dk Campus Vejle * Esport Partner vs. dk Sørby Longshots [9-16, 5-16]
  • dk Nova Learning vs. dk Sørby Potential 1 - [16-12, 16-14] 
  • dk ITC Division vs. dk gamecollegedk2 - [16-6, 14-16, 16-10]

I JoyBuggy.dk 1. Division kommer vi altså til at se ITC Division, Nova Learning, Dynamic 5. Samt et Sørby-mandskaber i form af Sørby Longshots i næste sæson.

Lineups til kampene så således ud:

  • dk Stepback (Inzta, Ryxxo, zeq, bazzy, IceBerg)
  • dk IGNITE (lilja, miko, RYTTER, Lorrdy, R0nic, eZo, Celebrations)
  • dk Atlando (Sikrow, Shahata, Neffo, dfect, Maccen)
  • dk Great Danes (Alex, PihL, thobo, dez1per, fakez)
  • dk Gamecollegedk (videN, TOREANS, ZiiE, MagS, GusB)
  • dk Campus Vejle * TrainE (WillyK, mad0, DeeJay, k0bra, Bago)
  • dk Peak (zik, Johhny, dinesen, xpree, Kev, Meldola)
  • dk Nova Learning (suraNga, minet, fuzion, spdr, Emi1io)
  • dk gamecollegedk2 (verSatile, Tower, bisgAArd, Weis, Legendahkiin)
  • dk Sørby Longshots (w0nder, JMF, Griller, DemoN, Abzo)
  • dk Dynamic 5 (mrWhiner, typx, Syndicate, Thranum, N1CKZ, krytex)
  • dk Campus Vejle * Esport Partner (Zaki, Disty, H0thrr, YoPii, Hiper)
  • dk Falcons Esport (Raytex, RavneFar, Speedy, WGaard, Grunkj, Kaspara)
  • dk ITC Divisoin (Schmidt, Grønlænderen, SophiX, fЯed, Alex ツ)
  • dk Sørby Potential 1 (Juul, gravityy, Lux, Lilbro, TW!X, NoProblemGuy)
Ingen kommentarer endnu. Del dit indspark.
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere